Vendégkórus a XII. Adventi  hangversenyen

 

December 4-én 17.00-kor a Csömöri Római katolikus templomban a budapesti és Budapest környéki baptista gyülekezetek kiválasztott, kb. 30 főnyi énekese, a Vox Nova Baptista Férfikar lesz a mostani, tizenkettedik adventi hangverseny fellépője.

 

Kik is Ők?  

Az biztos, hogy sokak számára nem ismeretlenek Csömörön, hiszen a 2004-es tavaszi hangversenyen már bemutatkoztak nálunk. 

 

Emlékeztetőűl legyen itt néhány gondolat. 

Akkor, a  2004. április 25-én  a római katolikus templom szentélyében kialakított szinpadról levonuló, lelkesen megtapsolt Váci Serenus kórus után addig még nem hallott finom, de határozott férfihangra, később hangokra figyelhettünk fel, majd a templomot egyre inkább betöltő, sorban haladó énekesek hangjában gyönyörködhettünk.

 Homilius: Deo dicamus gratias című művét énekelték, és közben jutott idejük egy- egy barátságos pillantásra, és kéznyújtással is köszöntötték  a padok szélén ülő hallgatóságot.

A sor végén kissé lemaradva aztán megjelent egy törékeny hölgy is, Szilágyiné Mátyus Elvira karnagyasszony, aki - a  közben  szép kórus alakzatba felállt férfiaktól-átvette a vezetést. Mint már annyiszor,  folytatódott a csoda, amikor felhangzott a többi mű is, a  fegyelmezett, mosolygós arcú énekesektől. Turnovszki Tamás igazgató úr így írt erről

az eseményről:  ..."A percek múltak, a templom elcsendesedett. Csak az élményekkel feltöltődött, távozó közönség halk zsongása sejtette, hogy itt valami nagyon jó szép  történt"...

A csoda most, hét év után is megtörténhet.

 

E rövid krónika után Mikes András kórustitkár úr bemutatkozó írása következik, aki így vall munkájukról:

A Vox Nova Baptista Férfikar azon ritka együttes, amelynek tagjai budapesti és környéke   gyülekezeteinek énekeseiből állnak össze. Kihasználva  a modern kommunikációt, megbeszélnek alkalmas időpontokat a gyakorlásra, összejönnek és a szétosztott kottákból megelevenedik a kórusmű. Mindenki a kapott talentumával és áldozatvállalásával vesz részt a szolgálatban. Nem csak az éneklés öröme és szépsége tartja össze a kórust, hanem az énekek üzenete, mondanivalója. Szolgálatukkal az evangéliumot kívánják közvetíteni.

Megalakulásuk 14. évében már gazdag énekanyaggal rendelkeznek, számos helyen megfordultak, országunkon belül, határainkon kívül, templomokban, előadó termekben, művelődési házakban stb. Hosszú volna mindezeket felsorolni, pusztán  érzékeltetni szeretnék, hogy készek minden olyan meghívásnak eleget tenni, ahol érdeklődésre számíthatnak.

Maguk is érzik, hogy a férfikari hangzás egész más atmoszférát teremt énekes és hallgató között. Tömörebb, karakteresebb, lendületesebb és magával ragadóbb  az ének.  Mindezt a zeneszerzők is kihasználják, - hiszen egy összefogottabb zeneiséget egy behatárolt hangterjedelemmel, határozottsággal-, képesek hangsúlyosabbá tenni műveiket. Talán éppen ettől válik izgalmassá.

A dallam és szöveg ötvözete nagyon meghatározó az énekeikben, erre különös figyelmet fordítanak a szövegírók, és a műfordítók is.

Repertoárjukban különféle korok, neves és alig ismert szerzők művei, alkotásai, gyülekezeti énekei, feldolgozásai megtalálhatók, klasszikustól a modernig egyaránt.

A minősített Hangversenykórus karnagya Szilágyiné Mátyus Elvira zenetanár, aki megalakulás óta vezeti az együttest.

Közreműködők: Tóka Szabolcs orgonaművész, zeneszerző és Tóth Sámuel zongorakísérő.

 

MikesAndrás

 kórustitkár